פרשת בא

פרשת השבוע
בפרשת הקודמת (פרשת וארא) קראנו כי הקב"ה הביא על המצרים שבע מכות, בפרשה זו מביא הקב"ה על המצרים עוד שלש מכות.

מכת ארבה

לאחר שמצרים ספגה מכות קשות כ"כ מוכן פרעה לאחר לחץ של יועציו, לשלח את הגברים בלבד אל המדבר לשלשת ימים. התגובה לא מאחרת מלבוא משה מטה את מטהו על ארץ מצרים וארבה כבד מכסה את עין השמים ואוכל את הגידולים הרכים שהברד לא הצליח לחסל. פרעה מתחנן אל משה כי יסלק את הארבה, משה מתפלל אל הקב"ה ורוח מערבית מגיעה ונשואת את הארבה. חז"ל מספרים לנו כי אף הארבה שמלחו המצרים והניחו בחביות נישא ברוח הזו וכך לא היה למצרים רווח ממכה זו.מכת חושך

כמו לאחר כל מכה ומכה ברגע שהאיום הוסר פרעה חוזר למריו. הקב"ה שולח חושך מוחלט ואין אפשרות לראות דבר. לאחר שלשה ימים החושך מתגבר והמצרים אינם יכולים לנוע. בני ישראל מסתובבים בבתיהם של המצרים ורואים היכן הם מסתירים את חפציהם.
פרעה כבר מסכים שאף הנשים והטף יצאו ממצרים אולם אינו מאפשר את יציאת הצאן והבקר. פרעה מגרש את משה מעם פניו.


הקב"ה מצוה את משה: דַּבֶּר נָא בְּאָזְנֵי הָעָם וְיִשְׁאֲלוּ אִישׁ מֵאֵת רֵעֵהוּ וְאִשָּׁה מֵאֵת רְעוּתָהּ כְּלֵי כֶסֶף וּכְלֵי זָהָב. וַיִּתֵּן יְהוָֹה אֶת חֵן הָעָם בְּעֵינֵי מִצְרָיִם גַּם הָאִישׁ מֹשֶׁה גָּדוֹל מְאֹד בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם בְּעֵינֵי עַבְדֵי פַרְעֹה וּבְעֵינֵי הָעָם.

קרבן פסח

בני ישראל מצטווים על הכנת קרבן הפסח אופן הכנתו, מריחת הדם על המשקוף, אכילתו בחיפזון ואיסור הותרה ממנו. איסור חמץ ומצוות אכילת מצה.

מכת בכורות

בדיוק בחצות ליל ט"ו מתחילים בכורי מצרים למות, מצרים כמרקחה פרעה יוצא לחפש את משה ואהרן כדי למהר ולהוציאם ממצרים. משה עונה לו כי עם ישראל אינם גנבים היוצאים באישון לילה אלא רק כשיאיר הבוקר יצאו לדרך.

יציאת מצרים

עם ישראל המונה כשש מאות אלף גברים יוצא ממצרים, ואיתם כלי זהב וכסף ששאלו מאת המצרים. את הבצק שהיה עימם אפו בזריזות כדי שלא יחמץ.

סיום הפרשה

עם ישראל מצטוה על קדושת הבכורות באדם ובבהמה, וכן על מצות פדיית פטר חמור.

מצוה לספר לבניו את מה שארע עימנו במצרים, ופרט בליל הסדר אשר הוא זמן היציאה ממצרים.

מספר הפסוקים בפרשה הינו 106 ולא כפי שנכתב ע"י המדפיסים 105, ראו מאמר הסימנים בסופה של פרשה.


תגובות